Wczytuję dane...

Psy i ich karmienie

Psy i ich karmienie

Kochani, pierwszym podstawowym pytaniem jakie pojawia się przy pojawieniu się psiaka w domu jest pytanie  jak często karmić psa ?

Po pierwsze należy zacząć od uświadomienia sobie tego, jakiej ilości pożywienia potrzebuje twój pies względem jego wagi , wielkości i zadań jakie przed nim postawimy.  Jakie jest jego zapotrzebowanie kaloryczne i jaki rodzaj pożywienia wybierasz jako opiekun: karmę mokrą, suchą, żywienie mieszane czy może dietę domową? To wszystko ma znaczenie. Znaczenie ma też oczywiście fakt czy piesek będzie miał dużo ruchu ( częste spacery i możliwość częstego wybiegu ) czy też będzie to raczej pupil domowo – kanapowy. Warto wtedy za każdym razem gdy kupujesz karmę uważnie przeczytać etykietę , gdzie bardzo często umieszczone są sugestie dotyczące dawkowania. Dzięki temu lepiej zorientujesz się, ile Twój pies powinien jeść każdego dnia. Możesz też samodzielnie policzyć zapotrzebowanie Twojego psa na energię, dzięki czemu można dopasować dawkę karmy bardziej precyzyjnie i kontrolować podaż energii przy mieszanym systemie żywienia. Kiedy już znasz dzienną dawkę, możesz ją podzielić na dwa lub więcej posiłków. Dzienną dawkę zazwyczaj dzielimy na równe posiłki.

Bardzo często twój pies sam pokaże Ci swoje preferencje.  Zwierzak może preferować trzy mniejsze posiłki niż dwa większe lub odwrotnie. 

W powszechnej opinii można się spotkać z przekonaniem, że wystarczy karmić psa tylko raz dziennie, podając mu całą dzienną porcję karmy. Taki schemat żywienia może być wygodą dla człowieka, ale niekoniecznie korzyścią dla czworonoga. Podanie zwierzakowi całej dziennej porcji w jednym posiłku może wywołać zaburzenia trawienia (wzdęcia, biegunkę, wymioty). 

Naukowcy zawodowo zajmujący się problematyka karmienia psów dostrzegli, że starsze psy karmione dwukrotnie w ciągu dnia były znacznie aktywniejsze od tych, które swój posiłek otrzymywały tylko raz dziennie. Ta różnica to aż godzina aktywności więcej! Ponadto okazywało się, że zwierzaki karmione częściej swój dzień rozpoczynały nawet 20-30 minut wcześniej. Zauważono również, że bez względu na wiek, psy karmione dwa razy zapadają na dłuższe, ale za to rzadsze drzemki. Co to oznacza? Częstsze jedzenie usprawnia ich codzienne funkcjonowanie – takie psy śpią lepiej oraz są bardziej aktywne. Jak często karmić psa? Co mówi o tym najnowsze badanie?

Pod koniec kwietnia 2022 opublikowano wyniki badań, przeprowadzonych przez the Dog Aging Project. Amerykańscy naukowcy zebrali pokaźną ilość danych na temat żywienia aż 10 tysięcy psów. Po przeanalizowaniu tych informacji wysnuli wniosek, że jeden posiłek dziennie może być dla psów najzdrowszy. Czy to badanie jest rzetelne? Cóż, sytuacja jest całkiem podobna do tej, którą znamy z analizy badania dotyczącego zdrowia psów na diecie roślinnej, mięsnej oraz konwencjonalnej (przeanalizowałam to badanie dokładniej w tym wpisie). Po pierwsze, znów źródło danych to opinie z ankiet przeprowadzonych na psich opiekunach, więc są to dane tylko obserwacyjne, a więc subiektywne. Po drugie, brakuje samych danych. Zapytano o częstotliwość karmienia psów, ich wiek, zdrowie i aktywność, ale nie wzięto pod uwagę masy ciała ani podaży kalorii. Czy badane psy otrzymywały mniej energii w diecie, czy mniejsza była wyłącznie częstotliwość posiłków? Wiemy, że optymalna podaż kalorii, a co za tym idzie – prawidłowa masa ciała mają olbrzymi wpływ na zdrowie zwierzęcia. Ponadto jak wynika z ankiety, psy ze stałym dostępem do miski wcale nie oznaczały najwyższym wskaźnikiem “zachorowalności”. Co więcej, badacze mówią, że różnice pomiędzy nimi a psami karmionymi raz dziennie był statystycznie nieistotne.  Karmienie psa ad libitum, czyli do woli Popularnym wyborem – szczególnie wśród opiekunów kotów – jest tak zwane karmienie ad libitum, czyli zapewnienie nieograniczonego dostępu do karmy. Czy karmienie do woli sprawdza się w przypadku psów?  

W niektórych stanach fizjologicznych, np. w ciąży albo w okresie laktacji, zwierzęta mogą potrzebować swobodnego karmienia w celu zaspokojenia zwiększonego zapotrzebowania na energię. Jednak generalnie taki styl żywienia nie jest zalecany w przypadku psów, chyba że masz pewność tego, że twój zwierzak ma idealną kondycję ciała i może ją utrzymać nawet przy swobodnym dostępie do karmy. Karmienie ad libitum może bowiem łatwo prowadzić do nadmiaru energii i otyłości, co wiąże się z kolejnymi problemami zdrowotnymi, które z tego wynikają. Żywienie ze stałym dostępem do pokarmu częściej sprawdza się u kotów, jednak mimo, że ten sposób karmienia jest wygodny dla opiekunów to ma sporo wad. Sprawdź mój artykuł o częstotliwości karmienia kotów.

Jak często w takim razie karmić psa? To sprawa indywidualna, zależna od wieku psa i jego wielkości, a także od Twojego trybu życia, jako opiekuna. Zdecydowanie polecam Ci stosowanie więcej niż jednego posiłku dziennie. Najważniejsze jest to, aby zapewnić psu wszystkie niezbędne mu składniki pokarmowe, dbając także o prawidłową masę ciała i odpowiadając na jego indywidualne potrzeby związane ze stanem zdrowia oraz aktywnością.